Πέμπτη 2 Φεβρουαρίου 2012

ΚΑΛΕΣΜΑ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ-ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΤΟΥΡΚΙΑΣ


Türkiye –Yunanistan Savaş Karşıtı- İşçi, Emekçi Hareketinin Çağrısı
Bugün hiç bir zaman olmadığı kadar güçlerimizi birleştirerek enternasyonalist sınıf hareketinin geliştirilmesine ihtiyacımız var. Kapitalist krizin giderek derinleşmesi dolayısıyla emekçi haklarına yönelik saldırılar gündeme getirilmekte ve her türlü hakkın gasbedilmesine çalışılmaktadır. Bütün Balkanlarda ve güneydoğu Avrupa’da, burjuva devletler İMF ve AB aracılığıyla çalışma yaşamını ortaçağ şartlarına geri döndürmek için elinden geleni yapıyor.
Halkın özgürlükleri kısıtlanıyor, devlet terörü artırılıyor, olağan üstü hal uygulamaları gündeme getiriliyor, hatta iç düşman olarak ilan ettikleri halkın östüne ordu sürülüyor. Kaldıki bütün bunlar demokrasi adına yapılıyor.

Diğer yandan bölgesel güç olma gayreti içinde olan Türkiye ve Yunanistan burjuva sınıfları arasındaki rekabet kızışıyor. Her iki ülke emperyalist müdahalelere destek veriyor yada direk olarak içinde yer alıyorlar. Burjuvazinin yeni rüyası ege ve doğu akdenizdeki doğal kaynakların ele geçirilmesidir.
İşçi emekçi hareketiyle savaş karşıtı hareketin micadele bayrağını yükseltmesi gereken bir süreç içinde bulunuyoruz. İşçi ve emekçilerin haklarını ve taleplerini ön plana çıkarmak önümüzde görev olarak durmaktadır. Devrimci güçlerin görevi kendi egemen sınıflarına ve onların temsicileri olan hükümetlere karşı mücadeleyi geliştirmektir. Barışa yapılacak en büyük katkı halklarımızın ortak mücadelesini koordine etmek, savaş politikalarına karşı çıkmak, Amerika, AB ve oligarşi için savaşmayı reddetmektir.
Bir türk - yunan savaşının önüne geçecek olan tek güç devrim tehditidir. İşçi ve emekçi karşıtı hükümetlere karşı mücadele ediyor, halkın özgürlüklerini savunuyor ve savaşa karşı çıkıyoruz. Azınlık haklarına saygı gösterilmeli ve göçmenlere her türlü yasal hak ve özgürlükler tanınmalıdır. Tüm göçmenlere dolaşım hakkı tanınmalı, frontex dağıtılmalı ve sınırlar mayınlardan temizlenmelidir.Toplumsal, politik, kültürel ve dini inanç farklılıklarına saygı gösterilmelidir.
EMPERYALİZME , SAVAŞLARA, VE MİLLİYETÇİLİĞE KARŞI MÜCADELE
İran’a yönelik bir savaş olasılığı giderek yakınlaşmakta ve emperyalistler arasındaki rekabet giderek büyümektedir. Bu nedenle; Ölüm üslerine ve nükleer silahlara, askeri harcamalara ve silahlanmaya hayır diyelim. NATO’ya, Avrupa ordusuna, AB’nin Avrupa güvenlik ve işbirliği anlaşmalarına hayır diyelim. Emperyalist işgallerde görevlendirilen tüm askeri birlikler hemen geri çağrılsın.
KIBRIS, TRAKYA VE EGE SORUNU ÜZERİNE; Doğu ve batı trakyanın, Kıbrıs’ın, Anadolu’nun, ve ege adalarının askersizleştirilmesi, Yunanistan ve Kıbrıs arasında imzalanan ortak savunma ve güçbirliği anlaşmasının iptal edilmesi. Bütün saldırı pakt ve anlaşmalarının dağıtılması. Saldırı silahlarının imha edilmesi, azınlık haklarına saygı gösterilmesi, işçi ve emekçilerin ortak mücadele cephesinin kurulması. Din ve devlet işlerinin ayrılması. Yabancı güçlerin Kıbrıs’tan çekilmesi. Anavatanların ve emperyalist güçlerin Kıbrıs’tan ellerini çekmesi, Kıbrıs rumlarının ve türklerinin ortak çıkarlarını gözeten iki toplumlu bir çözümün bulunması.
Doğal zenginlik kaynakları işçi ve emekçilerin yaşamlarının iyileştirilmesi temel alınarak ortaklaşa kullanılmalıdır. Emperyalistler güneydoğu Avrupa’dan ve orta doğudan hemen çıkmalıdır. Emperyalistlerle yapılacak her türlü anlaşmaya, işbirliğine ve askeri ittifaklara hayır.
Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı tanınmalı, Türkiye halklarının, işçi ve emekçilerinin barış ve demokrasi talebi önündeki tüm engeller kaldırılmalı baskı ve şiddet son bulmalıdır.
Terörist İsrail devletiyle yapılan tüm anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkına özgürlük.
SINIFSAL DÜŞÜNÜYOR VE ENTERNASYONALİST TEMELDE MÜCADELE EDİYORUZ.
ENTERNASYONALİST SAVAŞ KARŞITI HAREKETİ
ΚΑΛΕΣΜΑ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ-ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΤΟΥΡΚΙΑΣ
Σήμερα όσο ποτέ έχουμε ανάγκη την ανάπτυξη κοινών αγώνων και της έκφρασης της διεθνιστικής ταξικής αλληλεγγύης μας. Τώρα, που η καπιταλιστική κρίση οξύνεται και προβάλλεται ως αιτία και αφορμή για τη βίαιη επίθεση στα εργατικά δικαιώματα. Σε ολόκληρη τη Βαλκανική χερσόνησο και στην Νοτιοανατολική Ευρώπη η Ε.Ε., το ΔΝΤ και τα αστικά κράτη διαμορφώνουν ένα τοπίο εργασιακού και κοινωνικού μεσαίωνα. Ακολουθεί η καταπάτηση των λαϊκών ελευθεριών, οι τρομονόμοι, η κατάσταση έκτακτης ανάγκης, η θεσμοθέτηση της καταστολής του εσωτερικού εχθρού –λαού ακόμη και από τον στρατό. Αυτός είναι ο Κοινοβουλευτικός Ολοκληρωτισμός. Παράλληλα, εντείνεται ο ανταγωνισμός των αστικών τάξεων Ελλάδας-Τουρκίας για την ανάδειξη τους ως περιφερειακές ιμπεριαλιστικές δυνάμεις, ενώ βαθαίνει η συμμετοχή τους σε όλες τις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις. Νέα Μεγάλη Ιδέα των αστών τα πετρέλαια και το φυσικό αέριο σε Αιγαίο και Ανατολική Μεσόγειο.
Είναι η ώρα της δράσης για το εργατικό και αντιπολεμικό κίνημα. Απαιτώντας την ικανοποίηση των εργατικών αναγκών και δικαιωμάτων. Καθήκον των επαναστατικών δυνάμεων η πάλη εναντίον του δικού τους αστικού κράτους και κυβέρνησης. Η σημαντικότερη συμβολή στην Ειρήνη είναι οι συντονισμένοι εργατικοί αγώνες, η αποφασισμένη δράση για το μπλοκάρισμα της δικής μας πολεμικής μηχανής, η Άρνηση να Πολεμήσουμε για ΗΠΑ-Ε.Ε.-ΟΛΙΓΑΡΧΙΑ. Τον ελληνοτουρκικό πόλεμο μπορεί να αποτρέψει μόνη η απειλή της Επανάστασης.
Παλεύουμε για την Ανατροπή των Κυβερνήσεων της Αντεργατικής Λαίλαπας, της εξαφάνισης των λαϊκών ελευθεριών και του πολέμου. Σεβασμό των δικαιωμάτων των μειονοτήτων και αναγνώριση όλων των δικαιωμάτων στους μετανάστες. Ελεύθερη μετακίνηση για όλους. Διάλυση της frontex και εκκαθάριση των ναρκοπεδίων. Απόλυτο σεβασμό στην κοινωνική-πολιτική-πολιτιστική και θρησκευτική έκφραση όλων. Άμεση δήμευση ολόκληρης της περιουσίας Εκκλησίας-Ισλάμ και ταυτόχρονη εκμετάλλευση της για τις κοινωνικές ανάγκες.

ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ – ΕΘΝΙΚΙΣΜΟ - ΙΜΠEΡΙΑΛΙΣΜΟ. Καθώς ο πόλεμος πλησιάζει στο Ιράν και εντείνονται οι ιμπεριαλιστικοί ανταγωνισμοί, να βάλουμε ΒΕΤΟ:
Στις βάσεις του θανάτου και στα πυρηνικά. Στους πολεμικούς εξοπλισμούς και στους Μισθοφορικούς Στρατούς. Σε ΝΑΤΟ-ΕΥΡΩΣΤΡΑΤΟ-ΟΑΣΕ-Ε.Ε. Να επιστρέψουν τώρα όλα τα στρατεύματα που συμμετέχουν σε ιμπεριαλιστικές κατοχικές αποστολές. Καμιά συμμετοχή και καμιά προσφορά υπηρεσιών-διευκολύνσεων.
ΓΙΑ ΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ-ΑΙΓΑΙΟΥ-ΚΥΠΡΟΥ: Άμεση ΑΠΟΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ Δυτικής και Ανατολικής Θράκης έως την Πόλη, Κύπρου, Μικράς Ασίας και νησιών Αιγαίου. Να καταργηθεί το Ενιαίο Αμυντικό Δόγμα Ελλάδας-Κύπρου. Διάλυση όλων των Αποβατικών Επιθετικών σχηματισμών. Καταστροφή των επιθετικών-στρατηγικών όπλων. Σεβασμός των Μειονοτικών δικαιωμάτων. Κοινή συνδικαλιστική-κοινωνική-πολιτική δράση όλων των εργαζομένων. Διαχωρισμός Κράτους και κάθε μορφής πολιτειακής-πολιτικής-κοινωνικής συγκρότησης από την Εκκλησία και το Ισλάμ. Αυτοδιάθεση του Κουρδικού λαού και δικαίωση των αγώνων του.
Άμεση Αποχώρηση όλων των ξένων στρατευμάτων από την Κύπρο. Κύπρος Ανεξάρτητη από Μητέρες Πατρίδες και Ιμπεριαλιστικές Δυνάμεις. Λύση του Κυπριακού ζητήματος στη βάση των κοινών συμφερόντων Ελληνοκυπρίων-Τουρκοκυπρίων, Ενός Λαού με Δύο Εθνότητες.
Εκμετάλλευση των πλουτοπαραγωγικών πηγών με όρους συνεννόησης-συνεργασίας-ευημερίας της εργαζόμενης πλειοψηφίας. Έξω οι ιμπεριαλιστές από την Νοτιοανατολική Ευρώπη και τη Μέση Ανατολή. Καμιά συνεργασία μαζί τους είτε με τη μορφή των στρατιωτικών συμμάχων, είτε των επιδιαιτητών ή ακόμη περισσότερο, με τη μορφή των πολυεθνικών εταιρειών της ενέργειας.
Καμιά συνεργασία με το κράτος τρομοκράτη, το Ισραήλ. Λευτεριά στην Παλαιστίνη.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΑΞΙΚΑ-ΔΡΟΥΜΕ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΑ.
ΑΝΤΙΠΟΛΕΜΙΚΗ ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ (τηλ. 6932955437-diktiospartakos.blogspot.com)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου